Návod, jak si uvázat kravatu

Spousta z vás určitě zná ten pocit, když po roce, či několika letech, vyráží na ples nebo jinou událost a v daný den si nemůže vzpomenout, jak že se ta zatracená kravata vázala, aby bylo vše tak, jak má být. Proto jsme pro vás připravili tento článek se shrnutím, jaké typy kravatových uzlů existují, kdy se jaký používá a návod, jak jednotlivé uzly vázat.
Existuje celá řada různých způsobů uvázání kravaty, od základních uzlů, až po "krále všech uzlů". Nejzákladnějším dělením je rozdělení na malé a velké uzly a běžnému člověku bude bohatě stačit umět uvázat jednoho zástupce z těchto dvou skupiny kravatových uzlů. Jaký uzel použijeme, záleží na druhu límečku u košile, požadované délce kravaty, ale i na jejím materiálu či vzoru.

Malé kravatové uzly

Jsou vhodné například pro hedvábné jednobarevné kravaty a košile s úzkým límečkem. Jejich výhodou je, že na jejich uvázání se "nespotřebuje" moc velká část z délky kravaty a výsledná kravata tak má větší délku, než v případě velkých uzlů. Lze tedy použít u kratších kravat, pokud jejich délku potřebujete prodloužit. Zástupci malých kravatových uzlů jsou například kravatový uzel Four in Hand nebo Poloviční Windsor.

Kravatový uzel Four in Hand
Jedná se o úzký, mírně asymetrický uzel, který je jedním z nejjednodušších a nejznámějších kravatových uzlů vůbec. Pro jeho uvázání stačí pouze 4 kroky:
• Překřížíme tlustý konec kravaty přes užší konec (vznikne nám tedy X tlustým koncem kravaty nahoře)
• Tlustý konec obtočíme spodem kolem dokola (o 360° a dostaneme ho tedy spodem zpět na stejné místo)
• Poté jej protáhneme (podvlékneme) otvorem u krku
• Jako poslední krok stačí už jen tlustý konec kravaty zasunout od shora dolů do nachystaného uzlu a je hotovo

Celý návod, jak uvázat uzel Four in Hand, si pro lepší představu můžete prohlédnout na videu níže:Velké kravatové uzly

Jsou vhodné pro košile s širším - italským límečkem (zvaným také "žralok") a pro kravaty z tkaného materiálu, které jsou hrubší, než například hedvábné. Větší velikosti uzlu se docílí dvojitým či trojitým obtočením uzlu a je tak nutné mít pro tento styl kravatových uzlů delší kravatu. Zástupcem velkých kravatových uzlů je například uzel Windsor Full.

Kravatový uzel Windsor Full
Velmi oblíbený, ale trochu složitější kravatový uzel, který je symetrický a masivní a má trojúhelníkový tvar. Slovní popis by byl trochu složitější a tak rovnou přikládáme více názorný video návod, který jednoduše krok za krokem popisuje, jak si snadno a vytvořit plný kravatový uzel Windsor. Návod je v angličtině, ale díky názorné ukázce není znalost angličtiny vůbec nutná.


Video má také zrychlenou verzi, která obsahuje nejdůležitější kroky a je vhodná, pokud si například chcete pustit dané video kvůli jednotlivým krokům pro jistotu znovu, ale už nepotřebujete zdlouhavé vysvětlování jednotlivých částí.Doufáme, že jsme vám pomohli s rozšířením obzorů či oživením zapomenutého a že jste kravatu zvládli úspěšně uvázat.