Svatební fotograf, aneb jak vybrat
fotografa na svatbu?

Hledáte svatebního fotografa a nevíte, jak vybrat toho správného?

Svatba je pro novomanžele i svatební hosty jedinečnou událostí, a pokud hledáte kvalitního fotografa, pro zaznamenání všech vzpomínek z vaší svatby, připravili jsme pro vás článek se základními radami a tipy, podle čeho se dá poznat kvalitní svatební fotograf a na co byste se měli zaměřit při jeho výběru. V dnešní době totiž není těžké najít fotografa, ale těžší část přichází při snaze zorientovat se mezi jednotlivými nabídkami a při výběru toho pravého, abyste byli s kvalitou výsledné práce maximálně spokojení a měli jste památku na celý život.

V první řadě je důležité začít s výběrem svatebního fotografa s dostatečným předstihem, vzhledem k tomu, že ti kvalitní a žádaní bývají zamluvení klidně i na celý rok dopředu. Proto je dobré výběr nenechat na poslední chvíli, díky čemuž se sníží šance, že byste sice našli dokonalého fotografa dle svých představ, ale bohužel by již byl na váš svatební termín zamluvený někým jiným.

A na co se tedy zaměřit při výběru svatebního fotografa?

Zeptejte se svého okolí na zkušenosti a doporučení
Doporučení od známých a lidí z vašeho okolí je užitečné a může vám celý výběr značně ulehčit. Ale je dobré myslet na to, že každý má jiný vkus a očekává od svatebních fotografií něco jiného. Proto neplatí, že fotograf, se kterým byli vaši známí nad míru spokojení, bude dobrou volbou i pro vás. Je dobré nedělat ukvapené závěry pro prohlédnutí si jejich svatebního alba, ale v klidu a pečlivě si prohlédnout i další reference od daného fotografa a až na jejich základě se rozhodnout.

Odkud fotograf pochází
Není nutné se při výběru omezovat jen na fotografy z okolí. Je celá řada fotografů, kteří rádi poznávají nová místa a kraje a běžně působí po celé republice i v zahraničí. Jen je dobré si u fotografů ze vzdálenějších lokalit zjistit, jak je to s cestovními náklady a například pro něj zajistit den před konáním svatby ubytování, aby nedošlo v den D k jeho neočekávanému uváznutí v dopravní zácpě. Nicméně výhodou místního fotografa je jeho znalost okolí, díky čemuž může mít přehled o místech v okolí, na kterých lze vytvořit jedinečné fotografie a samozřejmě je také výhodou, že odpadnou náklady a možné problémy spojené s cestováním z druhého konce republiky.

Fotografův styl a celkový dojem z fotografií
Při prohlížení svatebních fotografií jednotlivých fotografů je důležité dát na to, jaký z daných fotografií máte pocit. Fotografie by na vás měly nějak působit, vyprávět příběh a předávat emoce. Z referencí také můžete poznat, jak je daný fotograf nápaditý s místy pro fotografování a aranžováním scény. Pokud fotografie odpovídají vašemu vkusu, jsou plné emocí a „chytí vás za srdce“, je to dobré znamení, že daný fotograf by mohl být tou správnou volbou pro váš svatební den.
Určitě si také všimnete, že každý fotograf má svůj styl, dle kterého je většina jeho fotografií nafocená - někdo je portrétní typ, kdy jsou velkou částí fotografií naaranžované portréty a někdo naopak na svatební den kouká spíše jako na příběh a volí reportážní přístup, kdy se snaží zachytit každý okamžik.

Reference a zkušenosti
Zvolený fotograf by měl mít předchozí zkušenosti a dostatek referencí přímo s focením svateb. Každá akce má svá specifika, a pokud narazíte na fotografa, který bude tvrdit, že sice nemá zkušenosti přímo s focením svateb, ale zato fotil jiné akce a to je přeci skoro stejné, je dobré si spolupráci s ním dobře rozmyslet. Dobré je také vědět, jak dlouho se focení na profesionální úrovni věnuje a kolik nafocených svateb má již za sebou. Nemělo by se opomenout ani kvalitní fotografické vybavení, ale samozřejmě samo o sobě nic neznamená - vše je o zkušenostech fotografa, který jej používá. Se zkušenostmi souvisí také to, že myslí na všechny detaily a pro případ, že by se neočekávaně cokoliv pokazilo má k dispozici i záložní fotoaparát a další potřebné věci.

Předání výsledných fotografií
Zjistěte si, jak u daného fotografa probíhá předání výsledných fotografií. Kolik a jakých fotografií dostanete a jestli vám je rovnou předá tak, jak byly nafocené, nebo následuje i nějaká postprodukce a jednotlivé fotografie jsou upraveny. Pokud budou fotografie upravovány, je dobré se domluvit, o jaké úpravy se bude jednat a jak byste si výsledné fotografie představovali. Může se jednat jen o jednoduché úpravy barevné fotografie na černobílou, ale i o retuš, doladění detailů či různé světelné efekty, které už jsou značně náročnější na čas i dovednosti. Mnoho novomanželů například ocení, pokud jsou kromě předání fotografií na DVD také některé z nich vytištěné, uspořádané do svatební knihy či fotoalba a další služby.

Asistent, případně druhý fotograf
Pokud se jedná o velkou akci, je dobré hledat fotografa, který má možnost mít sebou také asistenta, případně druhého fotografa. Asistent či druhý fotograf jsou velmi užiteční při pomoci s koordinací hostů při portrétních fotografiích a celkově jako pomocná ruka pro fotografa, jelikož je spousta drobností, které jeden člověk nemůže sám uhlídat a zvládnout a díky asistentovi bude výsledek mnohem lepší.

Osobní setkání
Na základě vašich preferencí si vyberte několik fotografů, kteří vás nejvíce zaujmou a kontaktujte je, jestli mají volný termín a jaká by byla konkrétní cenová kalkulace pro vaší svatbu. Cena není vše a určitě se nevyplatí na úkor kvality šetřit každou korunu, ale je dobré mít nějaký strop, jaká je maximální částka vyhrazená na fotodokumentaci svatby. Část kandidátů bude mít již daný termín zamluvený, nebo bude mimo cenový strop, takže z výběru odpadnou a se zbytkem se můžete osobně sejít. Díky osobní schůzce zjistíte, jaký na vás daný fotograf udělal osobní dojem a jaký z něj máte pocit. Případně je možné se domluvit na předsvatebním focení, které je vhodné pro vyzkoušení spolupráce s fotografem a vymyšlení/nacvičení různých kompozic.

Doladění detailů
Po výběru konkrétního fotografa nastane fáze domlouvání podrobností a detailů. Fotograf by se měl snažit dozvědět co nejvíce o vás a průběhu svatby. Měl by znát časový harmonogram akce a vědět, co se kdy bude dít, mít sepsaný seznam lidí, s kým budete chtít vyfotit portréty, domluvit se na místech, kde lze vyfotit zajímavé fotografie a další. Také je dobré, když se zajímá o novomanžele a zájmy, aby například mohl použít pro kompozici některých fotografií zájmy novomanželů.
Vše by mělo být následně stvrzené smlouvou, ve které budou specifikovány všechny náležitosti, jako zamluvený termín, celková doba focení, výsledná cena a co je v ceně zahrnuto, nebo například jak je to s právy k užití výsledných fotografií.

Shrnutí, co si rozmyslet a podle čeho se při výběru řídit
• jaké má daný fotograf zkušenosti s focením svateb
• kvalita a počet referencí
• jaký styl fotografií se vám líbí a jak na vás ukázkové fotografie působí
• jaké máte nároky na výsledný formát předaných fotografií
• jaký bude časový rozsah focení - jestli celý den od příprav nevěsty, přes obřad, portréty a následné veselí, nebo chcete například nafotit jen obřad
• cenový strop
• jaký máte dojem z osobního setkání

Doufáme, že vám článek pomohl s výběrem toho pravého svatebního fotografa, díky kterému budete mít kvalitně uchovány vzpomínky na váš výjimečný den.Související články

Svatební hry a zábava na svatbu
Nápady na otázky do svatebního kvízu
Nápady a tipy na vtipné ceny do svatební tomboly