Svatební hry a zábava na svatbu
Svatební hry jsou výborným zpestřením každé svatby a umožňují vyplnit tichá místa, která mohou v průběhu svatebního dne vzniknout. Ženich s nevěstou, ale i ostatní svatebčané, mohou při svatebních hrách ukázat, jak dobře se znají a jak jsou vzájemně "sehraní".
Hry jsou také dobrou příležitostí, aby se mohli jednotliví svatební hosté vzájemně lépe poznat a všichni soutěžící i přihlížející si díky nim užijí spoustu legrace. Nápady na jednotlivé hry je dobré mít během celého svatebního veselí stále po ruce, abyste je mohli ihned pohotově použít, pokud by se vám zdálo, že zábava začíná váznout.
Jako první je ale samozřejmě nejdůležitější zjistit, jestli vůbec snoubenci mají zájem svatební hry na své svatbě mít. Najde se řada nevěst a ženichů, kteří nechtějí o svatebních hrách nebo zvycích ani slyšet. Jedním z důvodů může být to, pokud by byly jednotlivé hry zaměřené pouze na novomanžele.
Ti by si kvůli tomu mohli připadat jako "cvičené opičky" pro zábavu ostatních. Tomu se ale dá velmi snadno předejít vhodnou volbou takových her, kterých se budou účastnit i další páry a svatební hosté. Ve více lidech to navíc bude ještě mnohem větší zábava :).
Svatební hry pro nevěstu se ženichem
Poznávání ženicha podle nějaké části těla
Nevěstě jsou na začátku hry zavázány oči šátkem, aby nic neviděla. Poté je z přítomných svatebčanů vybrán libovolný počet přítomných pánů (případně klidně i nějaká žena) a všichni spolu se ženichem vytvoří řadu. Ideální počet je 5 až 10 osob.
Úkolem nevěsty je najít mezi nimi svého manžela, ale pouze pomocí "ohmatání" určité vybrané části těla (například tedy podle jeho hýždí, hrudníku, dlaně atd.). Přihlížející hosté nevěstu povzbuzují a svými reakcemi jí mohou napovídat, ale zároveň se také mohou snažit jí zmást.
Poznávání nevěsty podle nějaké části těla
Podobný úkol posléze čeká také ženicha. Tentokrát se vyberou z přítomných hostů naopak ženy (k nim je také samozřejmě možné pro zpestření přidat i nějakého muže) a nevěsta. Ženichovým úkolem je poté poznat nevěstu podle jejího lýtka, kotníku nebo například dlaně, ale opět se zavázanýma očima a pouze podle pohmatu dané části těla.
Zkouška pro nevěstu (případně i další dámy) - Protahování vejce nohavicemi
Nevěsta dostane do rukou vejce a musí jej svépomocí prostrčit z jedné ženichovy nohavice do druhé (začne ze spodu jedné nohavice a vejce vytáhne z konce druhé nohavice) bez toho, aby vejce upustila a spadlo na zem. Hra může být mnohem zajímavější, pokud kromě svatebního páru budou soutěžit a i další páry z řad svatebčanů.
Máte-li strach, aby se někomu ze soutěžících neznečistil oděv v případě upuštění vejce, je možné vejce předem uvařit. Ale přeci jen je to mnohem větší zábava, pokud soutěžící mají strach, že je vejce syrové. Vyhrává ten pár, který zvládne úkol dokončit jako první, aniž by došlo k poškození vejce.
Zkouška pro ženicha - Sundání podvazku
Princip této hry je velmi jednoduchý. Ženichovi jsou svázány ruce za zády, aby je při plnění úkolu nemohl používat a aby byl úkol ještě těžší, jsou mu také šátkem zakryté oči, aby neviděl. Nevěsta se poté posadí na židli a ženichovým úkolem je sundat jí podvazek, ale pouze pomocí svých zubů.
Překážková dráha
Zábavnou aktivitou jak pro novomanžele, tak také pro všechny svatební hosty, může být překážková dráha. Na začátku je nutné vymyslet a postavit dráhu, která bude obsahovat několik jednoduchých překážek (přejít řadu židlí, podlézt pod vyvýšeným stolem, atd.). Cílem hry je, aby ženich překonal celou cestu až do cíle s nevěstou v náručí. Samozřejmě je důležité při přípravě dráhy myslet na to, že během jejího překonávání bude celou dobu nést ženich nevěstu v náručí a tomu přizpůsobit složitost dráhy.
Zvedání bot - svatební kvíz
Na začátku této známé svatební hry si oba novomanželé sednou na židle postavené zády k sobě. Oba si sundají boty a jednu z nich si vymění - mají tedy každý jednu svou botu a jednu od partnera. Hra probíhá tak, že jsou novomanželům pokládány
předem připravené otázky, na které oba odpovídají současně zvednutím boty. Pokud si myslí, že je odpověď "ženich", zvedne se bota ženicha, v opačném případě bota nevěsty.
U každé otázky se zaznamená, jak oba odpověděli a na závěr se zhodnotí, v kolika otázkách se shodli a odpověděli stejně. Říká se, že v čím více odpovědích se shodnou, tím harmoničtější jejich vztah bude.
Zajímavou možností pro zpestření této svatební hry může být zapojení jiných párů - například rodičů ženicha a nevěsty, kteří si také vyzují boty a budou odpovídat na stejné otázky.
Nápady na kvízové otázky si můžete v případě zájmu přečíst pro inspiraci v samostatném článku
Nápady na otázky do svatebního kvízu.
Skupinové svatební hry
Poznávání partnera podle hlasu
Cílem této svatební hry je poznat svého partnera či partnerku podle hlasu. Herní systém je velmi jednoduchý. Z přítomných párů se vytvoří dvě řady, kde v jedné řadě jsou v náhodném pořadí vedle sebe všechny ženy a dívky a do druhé řady se zády k nim postaví jejich partneři (samozřejmě také v náhodném pořadí).
Poté se střídá mužská a ženská řada a ptají se větou "Kde mám muže?"/"Kde mám ženu?". Z druhé řady pak musí na danou otázku odpovědět správný partner. Hra na první pohled vypadá lehká, ale věřte, že nastane spousta okamžiků, kdy se partneři podle hlasu nepoznají a odpoví na volání někoho úplně jiného.
Měsíční úkolník
Pro tuto svatební hru musíte na začátku sehnat 13 dobrovolníků (mohou to být jedinci i páry). Jednotlivým soutěžícím poté zadáte najednou podobně náročné úkoly, jako například donést klíčky od auta, hřeben, vypít na ex velké pivo atd. Kdo splní úkol jako první, ten vyhrává a novomanželé mají za úkol ho během následujícího roku za odměnu pozvat k sobě domů na večeři.
Ostatní soutěžící následně dostanou úkoly, kdy každý z úkolů připadá na jeden měsíc v roce. Úkoly lze přidělit dle pořadí dokončení úkolů, náhodným losováním nebo dobrovolným výběrem. Úkolem může být například: březen - pomoc s vymalováním dětského pokoje, srpen - uspořádat grilování,
listopad - pozvat novomanžele na koncert, prosinec - upéct novomanželům vánoční cukroví a další, fantazii se meze nekladou.
Hledání kolíčků
Tato hra je určená pro páry a princip je následující. Na libovolná, ideálně nepředvídatelná, místa u partnera (tkaničky u bot, vlasy, límeček košile..) se připnou celkem tři kolíčky tak, aby bylo možné je najít pomocí hmatu. Ženám se zavážou oči, aby nic neviděly a jejich úkolem je poslepu tyto kolíčky co nejrychleji najít. Vítězí ta, které najde všechny tři kolíčky jako první.
Házecí pytel
Nachystáme si pytel (případně i více pytlů), do kterých se dají různé věci - vtipné oblečení a doplňky (velké brýle, paruky, klobouk, nalepovací knír, škraboška, klapky na uši, legrační čelenky, klaunský nos a další..). Když začne hrát hudba, svatebčané tančící na parketu si mezi sebou různě přehazují pytel/pytle. Po stopnutí hudby si každý, u koho pytel skončil, musí náhodně vybrat z pytle nějakou věc a tu si nasadit.
Celý průběh se opakuje, dokud pytel není prázdný. Poté může nevěsta vyhlásit nejvtipnější model a všichni účastníci se společně na památku vyfotí.
Předávání jablka
Vytvoří se dvě řady židlí, postavených naproti sobě a dle počtu židlí se vyberou dvě soutěžní družstva, jejichž jednotliví členové se posadí tak, aby v řadě vždy seděli střídavě muži a ženy. Prvnímu v řadě se položí do klína jablko a cílem hry je pouze nakloněním těla (bez pomoci rukou) přesunout jablko vedlejšímu sousedovi.
Pokud jablko spadne na zem, je nutné začít od začátku. Vítězem se stává družstvo, kterému se jako první podaří jablko přesunout na konec řady.
Poznávání předmětů
Na začátku hry se vybere několik dobrovolníků a nevěsta, kterým se zavážou oči. Následně připravíme 5 až 10 předmětů, které budou muset soutěžící poznat po hmatu. Vybírejte ideálně takové předměty, které svým tvarem budou trochu připomínat pánské přirození (pumpička na kolo, vařečka, držák od cedníku, deštník, šroubovák, mírně ohřátý párek nebo klobása atd.).
Jednotlivé předměty se rozdají hostům, které posadíte/postavíte do řady a budou daný předmět držet v rukách. Jako poslední se nachází v řadě manžel, který drží v rukou zlatý hřeb poznávání, tedy ohřátý párek či klobásu. Poté mohou začít soutěžící postupně procházet celou řadu a snažit se uhádnout jednotlivé předměty (samozřejmě tak, aby ostatní soutěžící neslyšeli, jaké předměty hádají jejich předchůdci).
Poznávání koření
Pro tuto svatební hru stačí nachystat několik misek s různým kořením, sušeným ovocem nebo dalšími ingrediencemi, které lze poznat podle jejich vůně. Následně se z hostů vybere několik dobrovolníků, kterým se zavážou oči a
postupně jeden po druhém pouze podle čichu mají za úkol poznat, o jaké koření se jedná.
Fotbal trochu jinak
K této svatební hře vám stačí 5 polévkových lžic, přivázaných na provázku. Následně stačí vybrat 5 dobrovolníků z přítomných mužů, kterým se provázek se lžičkou přiváže kolem pasu tak, aby lžíce vždy dosahovala do výšky kotníků. Ze zmačkaných novin nebo papíru vyrobíte 5 míčků, které rozmístíte do řady a naproti míčkům budou ve vzdálenosti 4 až 6 metrů postavené židle.
Soutěžící mají za úkol dopravit míček do brány (mezi nohy od židle), ale pouze pomocí lžíce na provázku, kterou musí rozhýbat pomocí pohybů trupu.
Balónkový běh
Svatební hra, určená pro libovolný počet párů. Jednotlivé dvojice se připraví na začátek parketu, umístí mezi svá těla balónek nafouknutý héliem a dají ruce za záda. Na pokyn start vyběhnou a cílem je dostat se co nejrychleji na druhý konec parketu. Ale je nutné, aby byl pár sehraný a spolupracoval - komu praskne nebo uletí balónek,
ten vypadává. Aby to soutěžící neměli úplně tak snadné, lze na dráhu umístit překážky ze stolů a židlí, které budou muset soutěžící přelézt nebo podlézt.
Balónky s otázkou
Tato svatební hra otestuje, jak dobře jednotliví soutěžící znají ženicha s nevěstou. Na začátku se vytvoří dva týmy, které se budou skládat pouze z nejbližší rodiny a přátel novomanželů - aby byla šance, že budou velmi dobře ženicha s nevěstou znát a budou mít tedy šanci znát odpovědi na jednotlivé otázky. Když jsou týmy vytvořené, postaví se vedle sebe seřazení do fronty. První hráč z každého týmu vyběhne
pro nafukovací balónek, praskne jej a vytáhne si z něj lísteček s otázkou. Na otázku, týkající se novomanželů, musí (ideálně správně) odpovědět, odpověď se zapíše a soutěžící běží zpátky ke svému týmu a vybíhá další hráč. Oběma týmům se měří čas, za jak dlouho doběhl poslední člen. Po doběhnutí všech se zkontrolují odpovědi na jednotlivé otázky (pokud je odpověď špatně, připočte se k celkovému času penalizace) a vyhrává tým, který má po kontrole odpovědí lepší čas.
Kdo se v lednu narodil
Cílem této svatební hry je na rozdíl od ostatních zde uvedených zvednout hladinu alkoholu v krvi jednotlivých svatebních hostů. Princip je takový, že moderátor vždy osloví určitou skupinu lidí,
například pronesením věty "Kdo se v lednu narodil" nebo "Kdo je šťastně ženatý". Každý, koho se daná věta týká, si musí stoupnout a s ostatními, kteří také vstanou, musí vypít panáka nějakého alkoholu. Nalévá se samozřejmě například jen půlka malého panáku, nebo nějaký méně silný alkohol, jen aby se svatební hosté dostali do nálady, nechceme je opít úplně.
Taneční hry
Tanec s balónky
Jedná se velmi zábavnou a trochu akčnější svatební hru, u které si soutěžící užijí spoustu legrace. Na začátku se na parketu vytvoří taneční páry a ke kotníku každého muže je přivázán nafouknutý balónek. Poté páry začnou tančit a cílem každé ženy je pošlapat a prasknout co nejvíce balónků ostatních párů a zároveň si daný pár musí uchránit svůj vlastní balónek.
Dvojice, které je prasknutý jejich balónek, vypadává ze hry a vítězem se stává dvojice, která zůstane na parketu jako poslední s nafouknutým balónkem.
Tanec s jablkem
Na začátku si každý pár připraví jablko nebo například malý míček mezi svá čela tak, aby jej udrželi při tanci. Cílem hry je bez pomoci rukou udržet daný předmět při tanci mezi svými čely, aby nespadnul na zem. Pokud spadne, pár vypadává ze hry. Vítězí pár, který vydrží na parketu nejdéle.
Slavné dvojice
Na začátku připravíte papírky se jmény slavných dvojic, například Jeníček-Mařenka, Káťa-Škubánek, Lotrando-Zubejda, Petr-Lucie, Romeo-Julie atd. Papírky se rozstříhají na dvojice a do oddělených pytlíků se připraví zvlášť ženské a zvlášť mužské postavy. Poté si svatební hosté losují svou postavu a každý musí najít svůj protějšek a zatančit si s ním.
Tanec na novinách
Doprostřed paketu se vyskládají rozložené novinové stránky, jejichž počet odpovídá počtu tanečních párů. Každý pár se poté postaví na jedny noviny a tančí klasický ploužák. Při tanci se mohou ovšem pohybovat pouze na novinách a nesmějí šlápnout vedle - kdo šlápne vedle novin, ten vypadává. Po nějakém čase se noviny přeloží na polovinu, čímž se zmenší prostor, na kterém mohou jednotlivé páry tančit.
Čím je prostor menší, tím je celá soutěž zajímavější a je na šikovnosti jednotlivých párů, jak si s omezeným prostorem poradí. Postupné zmenšování taneční plochy se opakuje tolikrát, dokud nezbude pouze poslední a tedy vítězný pár.
Tanec se židlemi
Hru "škatulata, hejbejte se" zná asi každý z dětských let. Princip je stejný, akorát se místo běhání kolem židlí tančí. Na taneční parket se do kruhu rozmístí o jednu méně židlí, než je celkový počet tanečníků, spustí se hudba a svatebčané začnou tančit. Když se hudba stopne, musí se každý rychle posadit na jednu ze židlí. Na koho žádná židle nezbyla, ten končí.
Poté se z parketu odebere jedna židle a celý průběh se opakuje. Kdo zůstane na parketu jako poslední, tak vyhrává.
Tanec pod laťkou
Dva dobrovolníci drží mezi sebou každý jeden konec laťky (například násada od koštěte, dřevěná laťka, provázek atd.). Soutěžící z řad svatebních hostů se postaví do fronty za sebou a postupně se za hudebního doprovodu snaží laťku podtancovat. Výška laťky se s každým kolem snižuje a
komu se laťku nepovede podtančit (během podtancování upadne na zem), ten vypadává ze hry. Vítězem se stává tanečník, který vydrží nejdéle.
U každé hry ve více lidech je dobré si předem promyslet maximální počet hráčů, aby žádná z nich netrvala příliš dlouho. Také celkový počet her by neměl být příliš vysoký, aby hosté měli volný čas sami pro sebe na samostatnou zábavu.
Vystoupení a show na svatební veselí
Pokud nebudete mít zájem na své svatbě pořádat jakékoliv svatební hry a aktivity, jsou i jiné možnosti, jak si i přesto užít spoustu zábavy a vyplnit tichá místa.
Například si můžete objednat originální a profesionální vystoupení a show na svatební veselí, která všechny přítomné jistě nadchne a pobaví a ušetříte si práci s přípravou svatebních her. Může se jednat o kouzelnické vystoupení, ohňovou či světelnou show, barmanskou show nebo například o karikaturistu.
Pokud budete hledat ideální vystoupení či show na svatbu, můžete si prohlédnout jednotlivé
nabídky zábavných vystoupení, show a doprovodných programů na svatbu na našem portálu.
Peněžní dary novomanželům
Dívka s dítětem
Jedná se o známou a oblíbenou svatební scénku. Scénář je následující: svatební veselí přeruší svým příchodem "chudá dívka" s dítětem v náručí, která obviní ženicha, že dané dítě je jeho a začne mu vyčítat, že ji podvedl a opustil. Poté začne obcházet přítomné hosty s žádostí, aby na její nebohé dítě přispěli. Na závěr žena dá zavinovačku s dítětem a vybranými penězi ženichovi se slovy, ať se o něj postará sám a uteče.
Vybrané peníze si novomanželé ponechají a mohou z nich například zaplatit část hostiny. Scénka je velmi vtipná, ujme-li se jí někdo s komediálním nadáním a nemusí se jednat jen o ženy, ale klidně se této role může ujmout i převlečený a namaskovaný muž.
Věštkyně
Alternativou k dívce s dítětem může být narušitelka, která o sobě začne tvrdit, že je věštkyně a nabídne přítomným svatebčanům, že jim za úplatu vyloží z ruky, z karet nebo ze skleněné koule jejich budoucnost. Opět se může jednat o velmi zábavné zpestření svatebního veselí, ujme-li se role někdo, kdo je výřečný a vtipný a zná přítomné svatebčany. Vybrané peníze opět putují k novomanželům.
Svatební tombola s vtipnými cenami
Poměrně známou zábavou je pořádání svatební tomboly, která má na první pohled velmi lákavé výhry. Průběh je jako u klasické tomboly - přítomní hosté si mohou zakoupit losy do tomboly, ze kterých jsou některé výherní (cena může být buďto pevně daná, nebo dobrovolná částka). U nevýherních můžete jejich majitele případně alespoň pobavit nějakým vtipem či citátem, který bude na daném losu vytištěn.
K večeru poté probíhá losování výherců a veřejné předávání jednotlivých (dle názvů velmi lákavých) cen.
Nejtěžší částí svatební tomboly je vymyslet názvy jednotlivých cen, aby se za lákavou výhrou skrývala nějaká vtipná hříčka slov. Pokud hledáte inspiraci s nápady na jednotlivé ceny, můžete přejít na samostatný článek
Nápady a tipy na vtipné ceny do svatební tomboly.
Sportka
Zajímavou možností může být také darovat šanci na "miliónovou výhru". Stačí nachystat větší počet tiketů do sportky, které budou rozdány mezi svatební hosty. Každý z hostů může vyplnit jeden či více sloupečků a do připravené taštičky pak vhodí 20Kč za každý sloupeček, který vyplnil. Poté už jen stačí tikety vsadit, novomanželům předat stvrzenku o vsazení a kdo ví, co kdyby to přeci jen vyšlo..
Související
•
Nápady na otázky do svatebního kvízu
•
Nápady a tipy na vtipné ceny do svatební tomboly
•
Nabídka zábavných vystoupení, show a doprovodných programů na svatbu
•
Jak vybrat svatebního fotografa?